Skip to content

729 Glenside DrMantua, NJ 08051

Built 1960

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Nov 30, 1989

Property Information

Block425
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
36%
Improvement Value:$75,400
64%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,223+3.3%
2024$4,088+2.2%
2023$4,000+1.2%
2022$3,955+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 1949, Page 154

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 1527, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1960