Skip to content

628 Hamilton RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$45,800
Last Sale Date
Oct 24, 2003

Property Information

Block594
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
22%
Improvement Value:$140,000
78%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,414+3.3%
2024$6,208+2.2%
2023$6,075+1.2%
2022$6,006+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$45,800
DeedBook 3686, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1960