Skip to content

612 Hamilton RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block594
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
29%
Improvement Value:$94,700
71%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,790+3.3%
2024$4,636+8.1%
2023$4,287+1.2%
2022$4,235+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,348DeedBook 6744, Page 58Recorded9/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960