Skip to content

605 Georgetown RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block598
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
29%
Improvement Value:$101,400
71%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,119+8.6%
2024$4,716+2.2%
2023$4,615+1.2%
2022$4,562+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,320DeedBook 6750, Page 99Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4965, Page 104

Property Sale

Sale
$95,900
DeedBook 2879, Page 281

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1975, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1960