Skip to content

217 Ogden RdWenonah, NJ 08090

Built 2004

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Feb 21, 2018

Property Information

Block599
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,141
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
14%
Improvement Value:$205,700
86%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,590+3.3%
2024$8,314+2.2%
2023$8,137+1.2%
2022$8,043+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft2,141DeedBook 5830, Page 309Recorded3/12/2018

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 4891, Page 76

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 3895, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3476, Page 241