Skip to content

475 Princeton BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1977

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block602
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,344
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
18%
Improvement Value:$205,500
82%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+3.3%
2024$8,675+2.2%
2023$8,490+1.2%
2022$8,393+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,344DeedBook 5784, Page 7Recorded12/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1977