Skip to content

1209 Clements Bridge RdWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block605
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
24%
Improvement Value:$90,800
76%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,277+3.3%
2024$4,140+2.2%
2023$4,051+1.2%
2022$4,005+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,040DeedBook 6118, Page 1Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 5605, Page 299Recorded2/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960