Skip to content

186 Hunterdon RdWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 31, 1984

Property Information

Block605
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,559
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
25%
Improvement Value:$117,900
75%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,625+3.3%
2024$5,444+2.2%
2023$5,328+1.2%
2022$5,267+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1506, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1960