Skip to content

23 Jones AveWoodbury, NJ 08096

Built 1959

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block607
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
27%
Improvement Value:$120,700
73%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944+3.3%
2024$5,753+2.2%
2023$5,631+1.2%
2022$5,566+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,408DeedBook 6431, Page 110Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 1653, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1959