Skip to content

136 Carnation DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 2, 2004

Property Information

Block608
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
23%
Improvement Value:$178,000
77%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,242+3.3%
2024$7,978+2.2%
2023$7,807+1.2%
2022$7,718+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3714, Page 216

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 2436, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 1672, Page 167