Skip to content

134 Carnation DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block608
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
25%
Improvement Value:$149,500
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,170+3.3%
2024$6,940+2.2%
2023$6,792+1.2%
2022$6,714+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 5104, Page 264Recorded8/20/2013

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4299, Page 297

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 4073, Page 214

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 3399, Page 70

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 2661, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$95,400
DeedBook 1645, Page 98