Skip to content

106 Carnation DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$116,900
Last Sale Date
Oct 27, 1989

Property Information

Block608
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
21%
Improvement Value:$175,600
79%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,955+3.3%
2024$7,700+2.2%
2023$7,536+1.2%
2022$7,449+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$116,900
DeedBook 1937, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 1644, Page 66