Skip to content

587 Vassar CtWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block610
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SFC-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
28%
Improvement Value:$105,900
72%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,288+3.3%
2024$5,118+2.2%
2023$5,009+1.2%
2022$4,952+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 3773, Page 55

Property Sale

Sale
$93,750
DeedBook 2455, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1960