Skip to content

615 Colgate LnWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Date
Oct 2, 1989

Property Information

Block611
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,703
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
23%
Improvement Value:$136,800
77%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+3.3%
2024$6,177+2.2%
2023$6,045+1.2%
2022$5,975+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1926, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1960