Skip to content

619 Cornell AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$85,900
Last Sale Date
Jul 19, 1996

Property Information

Block613
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
25%
Improvement Value:$124,000
75%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,901+3.3%
2024$5,712+2.2%
2023$5,590+1.2%
2022$5,526+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 2671, Page 233

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 1553, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1960