Skip to content

653 Miami RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block616
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
28%
Improvement Value:$103,000
72%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+3.3%
2024$4,959+2.2%
2023$4,853+1.2%
2022$4,797+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3942, Page 41

Property Sale

Sale
$87,100
DeedBook 2768, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1960