Skip to content

656 Cornell AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block616
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
24%
Improvement Value:$126,300
76%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,958+3.3%
2024$5,767+13.2%
2023$5,094+1.2%
2022$5,036+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2231, Page 194

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 1497, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1956