Skip to content

115 Ogden RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block617
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
21%
Improvement Value:$119,300
79%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,417+3.3%
2024$5,243+2.2%
2023$5,131+9.7%
2022$4,676+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,403DeedBook 6994, Page 319Recorded4/12/2024

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,403DeedBook 6336, Page 47Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,403DeedBook 6005, Page 313Recorded12/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960