Skip to content

723 Purdue AveWenonah, NJ 08090

Built 1965

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block622
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
22%
Improvement Value:$134,000
78%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,145+3.3%
2024$5,948+2.2%
2023$5,821+1.2%
2022$5,754+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,680DeedBook 6369, Page 213Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$112,200
DeedBook 2287, Page 31

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 1903, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1965