Skip to content

729 Purdue AveWenonah, NJ 08090

Built 1965

Last Sale Price
$204,900
Last Sale Date
Jul 14, 2014

Property Information

Block622
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF1G POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
23%
Improvement Value:$145,200
77%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,722+3.3%
2024$6,506+2.2%
2023$6,368+1.2%
2022$6,294+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$204,900

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 5213, Page 130Recorded7/22/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3532, Page 148

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1460, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1965