Skip to content

745 Purdue AveWenonah, NJ 08090

Built 1965

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 26, 1983

Property Information

Block622
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
27%
Improvement Value:$123,800
73%
Total Assessment$169,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,077+3.3%
2024$5,882+2.2%
2023$5,756+1.2%
2022$5,690+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1475, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1965