Skip to content

224 Rice AveWenonah, NJ 08090

Built 1965

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block625
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
24%
Improvement Value:$147,100
76%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+3.3%
2024$6,725+2.2%
2023$6,581+1.2%
2022$6,506+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000
Sq Ft1,730DeedBook 6549, Page 102Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 1661, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1965