Skip to content

252 Hampshire DrWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block628
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
DescriptionCHANDLER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
24%
Improvement Value:$139,700
76%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,582+3.3%
2024$6,371+2.2%
2023$6,235+1.2%
2022$6,163+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3670, Page 310

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2236, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1977