Skip to content

11 Rygate AveWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$66,500
Last Sale Date
May 2, 1984

Property Information

Block629
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
23%
Improvement Value:$151,100
77%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+3.3%
2024$6,808+2.2%
2023$6,663+1.2%
2022$6,586+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 1489, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1977