Skip to content

242 Hampshire DrWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block629
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,099
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
16%
Improvement Value:$239,300
84%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,196+3.3%
2024$9,869+12.3%
2023$8,785+1.2%
2022$8,685+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4981, Page 202

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4244, Page 329

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3798, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1977