Skip to content

227 Hampshire DrWoodbury, NJ 08096

Built 1987

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block631
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,674
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
22%
Improvement Value:$167,000
78%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,650+3.3%
2024$7,405+5.7%
2023$7,006+1.2%
2022$6,926+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,674DeedBook 6740, Page 312Recorded9/6/2022

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 2676, Page 65

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 1757, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1987