Skip to content

109 St Albans AveWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
May 8, 1989

Property Information

Block632
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
19%
Improvement Value:$193,100
81%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,311+3.4%
2024$8,036+8.7%
2023$7,391+1.2%
2022$7,303+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 1869, Page 284

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 1707, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1977