Skip to content

111 St Albans AveWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block632
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
24%
Improvement Value:$137,800
76%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543+3.3%
2024$6,333+2.2%
2023$6,198+1.2%
2022$6,127+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,774DeedBook 6888, Page 345Recorded8/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1977