Skip to content

217 Sturbridge CtWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Dec 1, 1984

Property Information

Block633
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,941
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
16%
Improvement Value:$236,200
84%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,081+3.3%
2024$9,758+2.2%
2023$9,550+1.2%
2022$9,440+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1507, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1977