Skip to content

13 Orchid CtWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block641
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
20%
Improvement Value:$170,200
80%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,586+3.3%
2024$7,343+2.2%
2023$7,186+1.2%
2022$7,103+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 5440, Page 196Recorded3/11/2016

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4891, Page 80

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 3066, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1980