Skip to content

11 Orchid CtWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block641
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
20%
Improvement Value:$168,400
80%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$5,333+2.4%
2011$5,208+4.9%
2010$4,964+3.0%
2009$4,819+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980