Skip to content

5 Orchid CtWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block641
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
20%
Improvement Value:$167,500
80%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543+3.3%
2024$7,301+2.2%
2023$7,145+1.2%
2022$7,063+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 3604, Page 298

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 2905, Page 67

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook 1465, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1980