Skip to content

237 Sickle LnWoodbury, NJ 08096

Built 1990

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 27, 2004

Property Information

Block641
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,028
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
20%
Improvement Value:$265,800
80%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,845+3.3%
2024$11,465+2.2%
2023$11,220+1.2%
2022$11,092+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 3836, Page 259

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2000, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1753, Page 171