Skip to content

830 Hunters DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Date
Jun 22, 1989

Property Information

Block645
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description2SFAG MCHENRY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
21%
Improvement Value:$181,700
79%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,246+3.3%
2024$7,981+2.2%
2023$7,811+1.2%
2022$7,721+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1889, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1988