Skip to content

828 Hunters DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$190,195
Last Sale Date
Dec 29, 1989

Property Information

Block645
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description2SFAG HAMILTON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
17%
Improvement Value:$243,900
83%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,536+3.3%
2024$10,198+2.2%
2023$9,981+1.2%
2022$9,866+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,195
DeedBook 1959, Page 141

Property Sale

Sale
$113,600
DeedBook 1815, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1988