Skip to content

144 Crestview DrWoodbury, NJ 08096

Built 1983

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Jun 21, 1991

Property Information

Block650
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.8

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
21%
Improvement Value:$159,100
79%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+3.3%
2024$6,999+2.2%
2023$6,850+1.2%
2022$6,771+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 2112, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$66,400
DeedBook 1442, Page 594