Skip to content

102 Crestview DrWoodbury, NJ 08096

Built 1983

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 25, 2001

Property Information

Block650
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.8

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
20%
Improvement Value:$175,500
80%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851+3.3%
2024$7,599+2.2%
2023$7,437+1.2%
2022$7,352+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3263, Page 17

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 1479, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1983