Skip to content

116 Fernshire CtWenonah, NJ 08090

Built 1980

Last Sale Price
$53,500
Last Sale Date
Mar 30, 1981

Property Information

Block653
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
31%
Improvement Value:$91,600
69%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,729+3.3%
2024$4,577+2.2%
2023$4,479+1.2%
2022$4,428+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 1426, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1980