Skip to content

105 Fernshire CtWenonah, NJ 08090

Built 1980

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block653
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
25%
Improvement Value:$118,100
75%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,675+11.4%
2024$5,094+2.2%
2023$4,985+1.2%
2022$4,928+1.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,266DeedBook 7051, Page 87Recorded8/14/2024

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4270, Page 266

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 3884, Page 12

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 3386, Page 42

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 3140, Page 41

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook B2053, Page P0109

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 1567, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1980