Skip to content

112 Fernshire CtWenonah, NJ 08090

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block653
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,200
28%
Improvement Value:$104,200
72%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+3.3%
2024$5,011+2.2%
2023$4,904+1.2%
2022$4,848+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2803, Page 269

Property Sale

Sale
$55,742
DeedBook 1426, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1980