Skip to content

116 Burgundy CtWenonah, NJ 08090

Built 1980

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Sep 2, 2015

Property Information

Block654
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
29%
Improvement Value:$96,800
71%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,915+3.3%
2024$4,757+2.2%
2023$4,656+1.2%
2022$4,602+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 5366, Page 312Recorded9/11/2015

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1889, Page 148

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 1542, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1980