Skip to content

119 Burgundy CtWenonah, NJ 08090

Built 1980

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block654
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
34%
Improvement Value:$86,700
66%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,711+3.3%
2024$4,560+2.8%
2023$4,435+1.2%
2022$4,384+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,200DeedBook 6719, Page 239Recorded7/26/2022

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 4258, Page 50

Property Sale

Sale
$88,200
DeedBook 2246, Page 5

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 1676, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1980