Skip to content

108 Weybridge CtWenonah, NJ 08090

Built 1980

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block652
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
30%
Improvement Value:$92,300
70%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+3.3%
2024$4,598+2.2%
2023$4,500+1.2%
2022$4,448+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 5920, Page 304Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 5159, Page 11Recorded1/27/2014

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 4259, Page 148

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 3632, Page 320

Property Sale

Sale
$80,872
DeedBook 2722, Page 54

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1912, Page 176

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1472, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1980