Skip to content

312 Colonial DrWenonah, NJ 08090

Built 1983

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 30, 2003

Property Information

Block658
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,121
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
22%
Improvement Value:$167,500
78%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+3.3%
2024$7,450+3.3%
2023$7,210+1.2%
2022$7,127+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3709, Page 130

Property Sale

Sale
$69,865
DeedBook 1493, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1983