Skip to content

332 Colonial DrWenonah, NJ 08090

Built 1980

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block658
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
22%
Improvement Value:$186,900
78%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586+3.3%
2024$8,311+2.2%
2023$8,133+1.2%
2022$8,040+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4991, Page 345

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 1478, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1980