Skip to content

852 Hunters DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block659
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
DescriptionHAMILTON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,390
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
18%
Improvement Value:$225,200
82%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,794+3.3%
2024$9,480+2.2%
2023$9,278+1.2%
2022$9,171+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,390DeedBook 6997, Page 40Recorded4/17/2024

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4072, Page 123

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 1959, Page 146

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 1851, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1988