Skip to content

1180 BroadwayWestville, NJ 08093

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block65
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
17%
Improvement Value:$100,400
83%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,095+3.5%
2024$3,956-3.9%
2023$4,116+1.2%
2022$4,069+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925