Skip to content

25 Grace AveWestville, NJ 08093

Built 1991

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block70
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
18%
Improvement Value:$147,100
82%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453+3.3%
2024$6,246+2.2%
2023$6,113+1.2%
2022$6,043+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4567, Page 208

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 4050, Page 338

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 3732, Page 186

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2447, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 1712, Page 251