Skip to content

9 Magnolia StWestville, NJ 08093

Built 1960

Last Sale Price
$54,700
Last Sale Date
Feb 19, 2013

Property Information

Block71
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,281
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
24%
Improvement Value:$78,100
76%
Total Assessment$102,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,682+3.3%
2024$3,564+2.2%
2023$3,488+1.2%
2022$3,448+1.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$54,700
DeedBook 5050, Page 38

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4578, Page 128

Property Sale

Sale
$97,100
DeedBook 4466, Page 31

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 3722, Page 265

Property Sale

Sale
$65,100
DeedBook 3588, Page 309

Property Sale

Sale
$72,325
DeedBook 3053, Page 122

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1832, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1960