Skip to content

116 Cobblestone LnWestville, NJ 08093

Built 1956

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block17
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,270
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
25%
Improvement Value:$151,900
75%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,299+29.1%
2024$5,653+8.2%
2023$5,226+1.2%
2022$5,166+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,270DeedBook 7028, Page 125Recorded7/1/2024

Property Sale

Sale
$107,400
DeedBook 3857, Page 309

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 3274, Page 13

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3139, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1956